Choď na obsah Choď na menu
 


Prekvapko

Konečne vám tu dávam to prekvapko ! Sú to otázky, ktoré si určite mnohý z vás museli aspoň raz položiť. Napríklad, ako vzniká dúha. Viete, že to spôsobuje dážď a slnko, ale tu to budete mať napísané podrobnejšie. Alebo napríklad, prečo teraz nastáva globálne otepľovanie a kvôli tomu sa možno dožijeme roztopenia ľadovcov na Arktíde. Toto všetko si prečítate práve na tejto stránke a práve tu :-P!

 
 
Ako vzniká dúha?

           Staroveké severské národy verili, že dúha je „mostom bohov“, ktorý spája Zem s nebesami. Veľa iných kultúr pokladá dúhu za tajomný symbol mieru a nádeje.

            Dúha sa tvorí na oblohe vtedy, keď slnečné lúče prechádzajú závojom dažďa. Každá kvapka ako miniatúrny hranol ohýba a rozkladá slnečné svetlo na farby spektra – od fialovej po tmavočervenú. Je tu však otázka, ako môžu kvapky dažďa vyčariť na oblohe taký nádherný viacfarebný oblúk. Odpoveď je v spôsobe odrazu. Keď slnečné svetlo rozloží na základné farby, odrazí sa od zadnej časti každej kvapky ako od zakriveného zrkadla a vytvorí štyridsaťdvastupňový oblúk.        Niekedy môžeme vidieť na oblohe až dve dúhy, keď slnečné svetlo vnútri kvapiek odrazí dvakrát.

 
Chladné škvrny na tvári Slnka

Tvárou Slnka občas prebehnú tmavé škvrny. Sú to pomerne chladné plochy, iba 2000°C v porovnaní s 5500°C na ostatných plochách povrchu Slnka. Slnečné škvrny vznikajú vtedy, keď sa magnetické siločiary priamo pod povrchom Slnka zakrivia a zablokujú energiu, ktorá prúdi z jeho jadra.

            Odborníci v súčasnosti vedú diskusiu o tom, či slnečné škvrny ovplyvňujú počasie na Zemi. Od roku 1645 so roku 1715 slnečné škvrny zmizli; tento jav sa časovo zhodoval s malou dobou ľadovou, keď na Zemi narástli kruté zimy. Vysoký výskyt slnečných škvŕn v súčasnosti by mohol vysvetľovať celosvetové oteplenie.

 
Ako vzniká hurikán?

            Najsilnejšie svetové víchrice sú známe pod rôznymi názvami – hurikány v USA, tajfúny v juhovýchodnej Azii a cyklón v oblasti Indického a Tichého oceánu. Vždy však ide o podobný typ vícrice, rakzvaný tropický cyklón, ktorý si razí cestu nad morom i nad pevninou s takou silou, že by mohol pokryť enegertickú potrebu USA na celé stáročie. 

Obrázok

Hurikán Elena
 
 

Tieto veterné smršte sa rodia tam, kde nad teplým morom stúpa teplý a vlhký tropický vzduch. Keď sa začne ochladzovať v chladnejšom vzduchu vo väčších výškach, kondenzuje sa do podoby búrkových mrakov. Voda meniaca sa na dažďové kvapky uvoľňuje teplo. Toto teplo v oblaku stúpa a nad morskou hladinou nastáva hore vzduch, čo ďalej posilňuje vietor.

            Víchrica naberá z mora vlhkosť a teplo a silnie. Stupňujúce sa vetry vťahuje do stredu, kde teplý vzduch stúpa najrýchlejšie a víchrica nakoniec začne rotovať okolo svojho stredového oka. Čím je vír tesnejší, tým rýchlejšie sa víchrica otáča. Smršť nakoniec odumiera, keď sa vzdiali od teplých morí, ktoré jej dodávajú energiu, alebo keď sa jej štruktúra rozpadne vplyvom vo veľkých výškach.

 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Hurikán Ivan
 
Ako medvede biele zohrievajú mláďatá

V snehových závejoch môžu medvedice len ťažko nájsť prirodzené úkryty, preto si musia postaviť vlastné. Mocnými labami vyhrabú do vrstvy uchého pevného snehu asi 1,8 metrovú chodbu (je známi prípad, keď si medvedica vyhrabala až 12 metrovú chodbu), ktorá ju spolu s mláďatami chráni pred arktickým mrazom.

            Inokedy sa nechá celá zasnežiť a potom iba zväčší dutinu, ktorá sa vytvorí okolo jej tela. Na konci brloha si potom vyhrabe klenutú komoru so zvýšenou plošinou. V takomto brlohu prečká krutú zimu. Ak vonkajšia teplota klesne až na

-30 °C v brlohu sa vzduch zohreje od tela medvedice a teplota v ňom môže byť vyššia až o 21 °C. Medvedica niekedy rebúra do stropu vetraciu šachtu, ale podobné diery môžu vzniknúť, keď medvedica zoškrabáva ľad z povrchu stien brloha.

            Mláďatá sa rodia v decembri a januári a prvé tri mesiace svojho života trávia v bezpečí brloha pod ochranou medvedice.

 
 
Trojhlavý gejzír

Gejzír Fly v nevadskej púšti Black Rock je zrejme najčudnjším vodným žriedidlom na svet. Z jeho troch „hláv“ steká voda do bahnitých jamín. Bizarné kužeľovité útvary sa vytvorili pomalým tuhnutím vápenca obsiahnutého vo vode, z ktorého vznikol minerálny sinter. Gejzíry vznikli z umelých vrtov a voda z nich prúdi počas celých 24 hodím dennodenne po celý rok. Skaly a plytké jazierka v blízkosti gejzírov sú príliš horúce, aby sa človek mohol dotknúť bosý. Vzdialenejšie nádržky sú však o niečo chladnejšie, takže sa v nich návštevníci môžu kúpať. Gejzíry sú napájané podzemnými prameňmi a jazerami – celá púšť Black Rock vlastne kedysi pred 2 miliónmi rokov tvorila dno prastarého, dnes vyschnutého jazera. Dnes je oblasť prírodnou rezerváciou. Púšť je taká rozľahlá a plochá, že na horizonte je možné pozorovať zakrivenie zemského povrchu.

 

 

Sorry ale nevidno to!

Koniec PLS komentáre!

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Ahoj EBI

(Tami, 16. 8. 2009 19:43)

Ahoj. Chcem sa ta spytat ako si urobila na uvodnej strane to s tym menom. prosim odpis mi na e- mail Tamarococka@azet.sk alebo na stranke www.cleovanessa.estranky.sk

RE: Chladné škvrny

(Ebi, 13. 5. 2008 13:50)

Dobrý nápad :D :-P

Chladné škvrny

(R.A.B, 6. 5. 2008 13:15)

jeeej len 2000°C... poďme na výlet!