Choď na obsah Choď na menu
 


Prepáčte, ale preodšlé divy sveta boli staré. Preto tu dávam tie, čo boli vyhlásené v Lisabone za nové :-).

_________________________________________________________________________

 

 

V sobotu 7. júla 2007 bolo na slávnostnom ceremoniáli v portugalskom Lisabone vyhlásených nových 7 divov sveta. Tieto boli vybraté spomedzi 21 finálových tipov. Samotnému vyhláseniu prebiehalo 7-ročné zbieranie rôznych tipov na nových 7 divov sveta  naozaj z celého sveta.  Ide o významné stavebné diela ľudstva, ktoré sú svedkami doby, v ktorej boli vybudované.

 

Tu sú výsledky

  Veľký čínsky múr - Čína Petra - Jordánsko Socha Ježiša Krista v Riu - Brazília
       
Macchu Picchu - Peru Chichén Itzá - Mexiko Koloseum Rím - Taliansko Palác Taj Mahál - India

 

7 divov sveta bolo vybratých z celkove 21 kandidátskych návrhov. Ďalšími 14-timi boli

Akropolis - Grécko Alhambra - Španielsko Angkor - Kambodža Sochy na Veľkonočných ostrovoch - Chile Eiffelova veža - Francúzsko Mešita Sofija - Turecko Kiyomizu Temple - Japonsko
             
Kremeľ - Rusko Zámok Neuschwanstein - Nemecko Pyramídy v Gize - Egypt Socha Slobody - USA Stonehenge - Veľká Bitánia Budova opery -Austrália Timbuktu - Mali

 

Pamätáte si ešte na predchádzajúcich 7 divov sveta ?

Artemidin chrám v Efeze Visuté záhrady Semiramis v Babylone Kolos na Rodose - socha Hélia Mauzóleum v Halicarnase
       
Maják v Alexandrii Pyramídy v Gize Socha boha Dia  
 

Za povšimnutie stojí, že kým predtým svetovo uznávaných 7 divov sveta bolo viac - menej zničených, ostali o nich legendy, novo vyhlásené stavby sú existujúce a relatívne zachované. Pri vyhlasovaní  divov sveta ide naozaj o unikátne stavebné až umelecké diela, ktorých stavba trvala desiatky rokov.

Napadá nás však aj taká otázka, či nie je divom sveta aj celosvetová výstavba unikátnej cestnej a autostrádovej siete ? S výstavbou sa začalo začiatkom 20-teho storočia a v polovici storočia, teda za 50 rokov bola celá zemeguľa obotkaná pavučinami ciest a autostrád. Niektoré mimoúrovňové diaľničné križovatky tvoria architektonicky  niekedy až umelecké diela.