Choď na obsah Choď na menu
 


Gerbery

11. 4. 2008

Gerbery sú známe ako rezané kvety, ktoré už v dnešnej dobe nie sú celkom "in". Pestované v kvetináči  sú však hitom. Kvety v rôznych farbách  oživia interiér, nie sú však jednoduché na pestovanie.

Naša čitateľka Viera  sa na nás obrátila s nasledovnou prosbou:
Zdravím všetkých. Prosím o radu ako sa starať o gerberu izbovú v kvetináči. Aké podmienky potrebuje? Máte skúsenosť s týmto kvetom?

Gerbera v črepníku nie je presne to isté, ako sú iné rastliny pestované a rez. Pestovatelia používajú prostriedok na brzdenie rastu, ktorý po čase stráca účinok.
Je to rastlina "hladná" na svetlo a znáša dobre i priame slnko. V zime ju postavte na najsvetlejšie miesto na okno. V lete môže byť vonku, ak teploty nie sú nižšie ako 16°C. V zime musí byť na chladnejšom mieste - nie pod 12°C -  a menej sa polieva. Počas obdobia rastu má rada vyššiu vlhkosť vzduchu, a preto sa denne postrekujú listy. V lete sa polieva výdatnejšie, substrát nesmie preschnúť. V zime, ak je na chladnejšom mieste, polieva sa menej. Od apríla do septembra sa do zálievky pridáva 1x  týždenne hnojivo, rozhodne však v nižšej dávke, ako je uvedené na etikete. Presádzajú sa staršie rastliny  vždy na jar do bežného substrátu. Odkvitnuté kvety odstraňujte.
Rastlina sa rozmnožuje semenami od februára do polovice septembra. Tieto musia byť čerstvé. Najvhodnejšia teplota naklíčenie je 22 - 24°C. Staršie rastliny môžete pri presádzaní deliť.  Odborníci ju rozmnožujú aj odrezkami.

Choroby a škodcovia
Najznámejšia je hniloba. Najskôr sa listy sfarbujú do  sivohneda, potom začína hniť kmeň a korene rastliny. Spôsobené je to vysokou vlhkosťou substrátu, nízkymi teplotami, príliš kyslou pôdou alebo nadbytkom výživy. Túto rastlinu už nie je možné zachrániť. Sivá pleseň sa vyskytuje  vtedy, keď rastline chýba čerstvý vzduch, tiež pri vlhkom substráte a kolísaní teplôt. Odstráňte napadnuté listy, postriekajte rastlinu fungicídom a odstráňte nevhodné podmienky. Zo škodcov je známa hlavne molica skleníková, proti ktorej môžete použiť žlté lepové doštičky.
Staršie rastliny už nekvitnú tak pekne, preto sa postarajte o potomstvo.

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Kvetyyy